ساده پرونده پرسپولیس پرسپولیس اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

ساده: پرونده پرسپولیس پرسپولیس اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

«شاید گردش این نخبگان شرایط بهتری را جهت طبقه کارگر نیز فراهم کند. باید دید آیا بخش‌های نظارتی می‌توانند این پیرمردها را از ادامه فعالیت‌های دامنه‌دار آنها منع

۶۵ شغل جهت سه نفر!

۶۵ شغل جهت سه نفر!

عبارات مهم : اشتغال

«شاید گردش این نخبگان شرایط بهتری را جهت طبقه کارگر نیز فراهم کند. باید دید آیا بخش های نظارتی می توانند این پیرمردها را از ادامه فعالیت های دامنه دار آنها منع کنند یا باید امیدوار باشیم برگه های استعفا از سوی این افراد، روزگاری نزدیک امضا شود!»

به گزارش آفتاب یزد؛ «معادله ای مجهول به نام شغل، تمام صفحات نیازمندی ها و اینترنت را باید گشت تا شاید خبری باشد! کلیدواژه بیکاری دهان به دهان می چرخد حالا ولی بیکاری، قشر تحصیل کرده را نشانه قرار گرفته هست. حدود دو هفته پیش غلامرضا تاجگردون، مدیر کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: «حدود سه میلیون و ۲۰۰ هزار بدون کار در جامعه فعال و همین مقدار بدون کار تحصیل کرده در جامعه غیر فعال داریم که بنا بر آمار رسمی دولت، جمعیت حدود ۵ تا ۶ میلیون نفر در جامعه، فارغ التحصیلان بدون کار داریم.»

۶۵ شغل جهت سه نفر!

پیش از این در آبان ۹۶ نیز معاون پژوهشی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: «در کشور عزیزمان ایران زیاد از کشور چین دانشگاه تاسیس شده است است همچنین ۵ میلیون دانشجو در کشور ما تحصیل می کنند.»

بازنشستگی در کشور عزیزمان ایران چندان مفهوم روشنی به خاص در بخش های میانی و کلان مدیریتی ندارد؛ چه بسا بتوان دوران بازنشستگی را دوران تصدی مشاغل چندگانه نامید. صف جوانان فارغ التحصیل از هر لحظه طولانی تر شده است هست. روزنامه جمهوری اسلامی دیروز در این باره نوشت: «در مسئولیت دادن ها چرخش نخبگان را نداریم. هر وقت حکمی از رسانه ها خوانده و دیده و شنیده می شود که به موجب آن کسی مسئول دستگاه یا جایی و یا کاری می شود، در یک دایره محدود چند نفره است.

«شاید گردش این نخبگان شرایط بهتری را جهت طبقه کارگر نیز فراهم کند. باید دید آیا بخش‌های نظارتی می‌توانند این پیرمردها را از ادامه فعالیت‌های دامنه‌دار آنها منع

این وضع اسفبار به جایی رسیده که بعضی افراد هم اکنون که میلیون ها نفر در این کشور بی کارند، بیش از ۳۵ مسئولیت دارند؛ به طوری که اگر از خودشان راجع به تعداد مشاغل ارزش پرسش شود، قادر به شمارش آنها نیستند! مگر در کشور ما قحط الرجال است که بعضی ها باید ابوالمشاغل باشند و عده ای بی کار و منزل نشین؟! تقسیم شغل ها قرار بود بر اساس شایسته سالاری باشد. این، شعار محوری انقلاب و تمام دولت ها بود و است ولی آیا به آن عمل می شود؟ با قاطعیت اعلام می کنیم پاسخ منفی است.» به نظر می رسد در مدیریت شغل نیز کمیت فدای کیفیت شده است و حالا شغل بعضی افراد دو رقمی شده است هست. از این افراد کم نداریم. در همین اشخاص سیاسی که حالا از سیاست دوره مانده اند، به عنوان نمونه رکورد ۱۳ شغل را هم باید ثبت کنیم. بعضی هم همچنان در سیاست هستند با ۱۶ شغل. توصیه جالب این است که چنین افرادی تخصص را در حوزه های متفاوت کسب کرده اند! فرقی نمی کند سیاسی، فرهنگی، آموزشی، تجاری یا هر بخشی که باشد، آماده هستند!

قحط الرجال نداریم

یک استاد جامعه شناسی به «آفتاب یزد» گفت: «خوشبختانه در کشور قحطالرجال نداریم ولی آن چه در عمل دیده می شود، تمرکز پست های چندگانه جهت بعضی از افراد است که در عنوان جوان گرایی، کشور را با چالش مواجه می کند.»

ابراهیم بای افزود: «در راستای جوانگرایی نخستین مقامی که پیشقدم شدند امام خمینی (ره) بودند و امروز نیز ما باید همین رویه را الگوی خود قرار دهیم؛ آیا که اعتماد به جوانان شرایط شکل گیری خلاقیت را در عرصه های مدیریتی و… فراهم می کند.»

۶۵ شغل جهت سه نفر!

او تصریح کرد: «برخی از افرادی که امروز بر چندین شغل تکیه زده اند، این فرضیه را مطرح می کنند که تعدادی از این مشاغل تشریفاتی است ولی اگر چنین فرضیه ای را صحیح بدانیم نیز بر اصل جوان گرایی خدشه ای وارد نمی کند.»

بای یادآور شد: «چنین مشاغلی باعث زیاد کردن تجربه در جوانان می شود و آنها را جهت مشاغل سنگین آماده می کند.»

«شاید گردش این نخبگان شرایط بهتری را جهت طبقه کارگر نیز فراهم کند. باید دید آیا بخش‌های نظارتی می‌توانند این پیرمردها را از ادامه فعالیت‌های دامنه‌دار آنها منع

این جامعه شناس ادامه داد: «تحقیقات بسیاری صورت گرفته که انسان در ۳۰ سال ابتدایی که وظایف شغلی خود را بر عهده می گیرد، بافایده است و در دهه های بعدی، اشتغال نمی تواند راه گشا باشد ولی متاسفانه امروز افرادی را می بینیم که وارد سی سال دوم یا حتی سوم فعالیت های شغلی خود شده است اند.»

بای گفت: «چنین شرایطی موجب سرخوردگی اجتماعی می شود و جوانان را دچار یاس و ناامیدی می کند و همین می تواند بسیاری از چالش ها را ایجاد کند.»

۶۵ شغل جهت سه نفر!

این استاد دانشگاه افزود: «امروز اشتغال را باید به نان شب تشبیه کنیم؛ آیا که در هر خانواده حداقل یک نفر بدون کار وجود دارد.»

این جامعه شناس در آخر خاطرنشان کرد: «خلاهای نظارتی وجود دارد که باید اصلاح شود. بارها از قانون منع اشتغال بازنشسته ها سخن گفته و حتی تصویب شده است ولی در عمل چنین چیزی مشاهده نشده و موارد تخطی از آن به وفور دیده می شود.»

صف انتظار…

هر چند آمارهای اشتغال در یک دهه اخیر زیاد اوج و پایین شده است ولی نگاهی به سطح جامعه نشان می دهد بیکاری به یک مسئله اساسی تبدیل شده است هست. این عنوان را در دو بخش می توان بررسی کرد. اشتغال طبقه کارگر که با توجه به کم کردن سرمایه گذاری در کشور و تعطیلی تعدادی از کارخانه ها، با بعضی چالش ها همراه شده است و بخش دوم را باید در گردش نخبگان به سطوح مدیریتی در کشور دانست. اینجا همان بخشی است که مسیر پرپیچ و خمی دارد و جهت هر کسی مقدر نمی شود. شاید گردش این نخبگان شرایط بهتری را جهت همان طبقه کارگر نیز فراهم کند. باید دید آیا بخش های نظارتی می توانند این پیرمردها را از ادامه فعالیت های دامنه دار آنها منع کنند یا باید امیدوار باشیم برگه های استعفا از سوی این افراد، روزگاری نزدیک امضا شود!»

واژه های کلیدی: اشتغال | فعالیت | میلیون | جوانان | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs