ساده پرونده پرسپولیس پرسپولیس اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

ساده: پرونده پرسپولیس پرسپولیس اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری سخنان علی نصیریان راجع به هنرمندی که زحماتش بی‌پاسخ ماند

ششم آبان، سالروز فوت شاهین سرکیسیان هست. ٥١ سال پیش سرکیسیان می‌خواست «روزنه آبی» اکبر رادی را به صحنه ببرد، ولی متأسفانه باز هم از این آرزو به زبان پارسی بازما

سخنان علی نصیریان راجع به هنرمندی که زحماتش بی‌پاسخ ماند

سخنان علی نصیریان راجع به هنرمندی که زحماتش بی پاسخ ماند

عبارات مهم : ایران

ششم آبان، سالروز فوت شاهین سرکیسیان هست. ٥١ سال پیش سرکیسیان می خواست «روزنه آبی» اکبر رادی را به صحنه ببرد، ولی متأسفانه باز هم از این آرزو به زبان پارسی بازماند و شاگرد خلفش همانا آربی آوانسیان بنابر همان میزانسن ها این آرزو را محقق کرد.

با علی نصیریان، نمایش نامه نویس، کارگردان و بازیگر، راجع به شاهین سرکیسیان و اهمیت حضورش در تئاتر کشور عزیزمان ایران گفت وگو کردیم که می خوانید.

شاهین سرکیسیان از پایه گذاران تئاتر نوین کشور عزیزمان ایران بود و کارهای زیادی در این راه انجام داد. فکر می کنید دراین باره حق مطلب ادا شده است و بعد از او این راه درست ادامه پیدا کرد؟
ادامه دارشدن این راه به آن شکل را که مطلوب خودش بود نمی دانم، ولی فکر می کنم بله تا حدود زیادی اتفاق افتاده است.

به نظر می رسد بسیاری از کارهایي که قصد انجامشان را داشت نیمه کاره ماندند. از طرف دیگر در حقش بی مهری ها شد، نگاه شما به این عنوان چیست؟
به نظرم بخش عمده ای از آن ناشی از بی توجهی ما بود. بله. دچار بی مهری شد، شاید نیاز بود ما زیاد به او کمک می کردیم و آن طور که بایدوشاید نتوانستیم پاسخ زحماتش را بدهیم.

البته آن وقت جوان بودیم و شور و اشتیاق تئاتر داشتیم، ولی از طرف دیگر او هم کارهایش را انجام داد؛ یعنی بعد از اینکه از او جدا شدیم، کارهایش را ادامه داد. از نظر من بیشترین سهمی که او در تئاتر تازه داشت، استفاده از متد استانیسلاوسکی بود و نگاه او به بازیگری در تئاتر. از نظر من او زیاد یک عاشق تئاتر بود. فرزند ها را جمع می کرد و ورک شاپ های خوبی برگزار می کرد. آگاه کردن فرزند های عاشق تئاتر و مطرح کردن متد بازیگری با آنها بود وگرنه خیلی کارگردان کارآمدی نبود و به این معنا نبود که در مقام کارگردان کارهای درخشانی کرده باشد.

در صحبت هایتان اشاره کردید نتوانستید به او آنچنان که باید کمک کنید چرا؟
بله، مقصودم فرزند هایی بود که با او کار می کردیم که یکی از آنها من بودم. به نظرم باید یک مقدار زیاد به او می رسیدیم و کمک می کردیم. متأسفانه به علت مشغله، سرمان به کار خودمان بود و کمک زیادی نکردیم.

گفته می شود آن وقت حمایت مالی درستی هم از پروژه های او نشد.
حمایت مالی از هیچ کس نمی شد! یک اداره هنرهای دراماتيک بود که بیشترین کمکش تخصیص داده شده است جای تمرین به فرزند ها و گروه ها بود و کمک مختصری می کرد. این کمک ها در مورد او هم شد. اساسا همه چیز مثل امروز نبود که کمک قابل توجهی شود یا دولت سرمایه گذاری کند، البته الان هم خیلی کمکی نمی شود، آن وقت که اصلا نبود.

تا چه حد شاهین سرکيسیان توانست تئاتر مدرن را به بیرون از مرزهای کشور عزیزمان ایران اشاعه دهد؟
او شاگردان بسیاری داشت، از جمله آربی آوانسیان که کارگردان بسیار خوبی بود و خارج از کشور عزیزمان ایران هم کارهای بسیار خوبی انجام داد.

این روزها خودتان مشغول کاری هستید؟
خیر، کار خاصی انجام نمی دهم!

سخنان علی نصیریان راجع به هنرمندی که زحماتش بی‌پاسخ ماند

شرق

واژه های کلیدی: ایران | تئاتر | فرزند | کارگردان | علی نصیریان | کارگردان و بازیگر | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs